Külliye Hamamı

Sultan Süleyman Hammam

Osmanlı hamam mimarisinde külliye, toplu sosyalleşme alanı olarak ifade bulur. Külliyeler ise cami etrafında medrese, hamam gibi topluluk alanlarının bulunduğu yerlerdir. Tarihi çok eskilere dayanan külliye hamamı da; cami, medrese gibi yapılarla birlikte külliye alanlarında yer alan hamamdır. Hayır işi kavramı odaklı tasarlanan külliyelerde bulunan külliye hamamı, bu merkezi tamamlayan yapılar arasında yer alır. Halka parasız hizmet ilkesiyle kurulan ve çalışan külliyelerde ayrıca aşhane, imaret, çarşı ve tekke gibi yapılar da cami etrafında toplanmıştır. Külliye hamamı da bu yapılardan biri olarak ilk külliyelerde ücretsiz hizmet sunan yerlerdi. Zamanla külliyeler hayır işlevlerini yitirerek birer sosyal ve ticari merkez haline gelmiş olsa da külliye hamamı işlevini halen devam ettirmiştir. Sultan Hamamları olarak Osmanlı mimarisini ve geleneksel Türk Hamamı esintilerini sizlere getiriyoruz. Yüksek hijyen standartları ile lüks hamam hizmetlerini alacağınız sevdikleriniz ile keyifli zaman geçireceğiniz hamamlarımıza bekleriz.

Külliye Hamamı Özellikleri Nelerdir?

Külliyelerde cami etrafında toplanan yapılardan biri olarak işlev gören külliye hamamı özel ısıtma sistemiyle bu günkü hamamlara ilham veren tasarımlara sahiptir. Odunla yanan ateş hamamın her yanını aynı hacimde ısıtır. Külliye hamamı içerisinde kadın ve erkek bölümleri ayrıdır ve girişleri de farklı olur. Hamamlarda tellak ve natırlar kese-köpük-masaj yapan çalışanlardır. Külliyelerde bulunan hamamlar büyük ve toplu temizlik için uygun alanlardır. Sosyalleşme, rahatlama, temizlenme gibi işlevleriyle her zaman popüler olmuşlardır. Sultan Süleyman Hamamları olarak tasarımlarımız külliye hamamı yapısından ilham alınarak modern şekilde tasarlanmıştır. Külliyelerin mimari yapısını, sosyal ortamını yansıtan özelliklere sahip olan hamamlarımızda külliye kültürünü yaşayabilirsiniz.

Tarihi Külliye Hamamında Geçmişe Yolculuk

Sultan Süleyman Hamamları, külliye hamamı mimarisine ve kültürel yapısına sahip hamamlardır. Tarihi zenginlik ve mimari doku sayesinde kendinizi külliye kültürünün bir parçası hissedebilirsiniz. Tarihi hamamlarımızda külliye mimarisi, kültürü ve hizmet anlayışı sizleri memnun eder. Türk kahvesi ikramları, terlik, peştamal gibi ücretsiz hizmetlerle mükemmel hamam keyfi yaşarsınız. Çeşmelerden tavanlara kadar her detayda zengin tarihi ve külliye mimarisinin birbirinden şık dokunuşlarını fark edersiniz. Külliye hamamı keyfini orijinal şekilde yaşamak için Sultan Süleyman Hamamlarını tercih edebilirsiniz. Tarihi hamamlarımızdan size yakın olan lokasyonu tercih ederek lüks ve geleneksel hamam deneyimini ekonomik fiyatlarla yaşama fırsatı bulabilirsiniz. Hijyenik, kaliteli hizmeti geleneksel kültürel tarihi dokular arasında yaşamanın keyfini çıkarırsınız.

Külliye Hamamları Nasıl Çalışır?

Külhan özel ısıtma sisteminin temelini oluşturur. Külliye hamamı sıcak su deposunun yanındaki külhanlar sayesinde ısınır. Ateş burada yakılır ve su burada ısıtılır. Hamam döşemelerinden daha aşağıda konumlanan külhanlar fırına benzer. Kubbe şeklindeki kazanlar külhanların üzerine yerleştirilir. Külliye hamamı içerisinde sıcak hava her yerde aynı hacimle dolaşır. Bu özel sistem Türk hamamlarını tüm dünyada popüler ve biricik yapar. Saunadan farklı olarak Türk hamamı çok büyük olur. Buhar değil su ve nem odaklı bir arınma sağlar. Vücudun derinlemesine arınmasını sağlayan külliye hamamı sistemi sadece Türk hamamlarında bulunur.

Orijinal Osmanlı Külliye Hamamı Nerede Bulunur?

Hamamlarımız, orijinal Osmanlı külliye hamamı yapısında tasarlanır. Bu özel sistem sayesinde orijinal hamam keyfi yaşatılır. Sadece ısınma sistemi değil tüm dokular ve yapılar Osmanlı – Türk hamamı geleneksel mimarisiyle uyumludur. Bu ısıtma sistemi olmayan hamamlar orijinal hamam sayılmaz. Acemoğlu Hamamız Fatih’te tarihi hamam deneyimi yaşamanızı sağlar. Farklı konumlarda bulunan otellerde yer alan hamam seçeneklerimizi de değerlendirebilirsiniz. Hamamlarımızda geleneksel hamam keyfini modern hizmetle sunuyoruz. Hijyenik, kaliteli, şık ve zengin tarihi dokusuyla fark yaratan külliye hamamı seçeneklerimizi keşfederek kendinize mükemmel külliye hamamı deneyimi hediye edebilirsiniz. Hem fiyat hem de lüks hizmet olarak her detaydan memnun kalırsınız.

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ